Identiteedi usaldusväärsuse olulisus digiajastul - Baltic LEI
Alates 3. jaanuarist 2018 on LEI kood kohustuslik kõikidele juriidilistele isikutele, kes soovivad teha tehinguid avalikult kaubeldavate väärtpaberitega.

Identiteedi usaldusväärsuse olulisus digiajastul

Identiteedi usaldusväärsuse olulisus digiajastul


Digitaalsed lahendused muutuvad aina populaarsemaks ning koos sellega tõuseb ka vajadus süsteemide järgi, mis aitaksid usaldusväärselt kasutaja identiteeti tuvastada. Üks asi on kaitsta enda internetikasutajat, kuid palju olulisem on kaitsta ennast tehes tehinguid tundmatute isikutega. Globaalsel tasandil on internetis tehtud tehingute osapoolte tuvastamine väga keeruline.

Tehingute läbipaistmatuse tõttu on rahvusvahelised finantsjärelvalve asutused, valitsused ja ettevõtted sunnitud tõstma turvalisusmeetmeid. Selles artiklis räägime me kahest erinevast süsteemist, mida kasutatakse usalduse tõstmiseks finantsturgudel.

Antwerpeni testprogramm: identiteedi tuvastamine blokiahela tehnoloogia abil

Belgia on üks teerajajatest digitaalses isikutuvastamises. Nende elanikel on olemas e-ID (elektrooniline ID), millega saab reisida Euroopa Liidus ning digiallkirjastada dokumente. Eelmisel aastal alustatu blokiahela tehnoloogia testimisega, mis aitab kiiremini ja turvalisemalt ametlikke dokumente saata. Pilootprojekti raames saadeti blokiahela tehnoloogia abil sertifikaate Euroopast väljaspoolt imporditud puuviljade kohta, mis tõestasid nende päritolu ja kvaliteeti. Seni tuli dokumendid saata kulleriga ning see oli aeganõudev ja kulukas.

Blokiahela tehnoloogia tähendab, et kõik osapooled saavad näha ajakohast ja turvalist informatsiooni ning olla kindlad, et keegi ei ole andmeid vahepeal muutnud. Nad teavad, kes on tehingu vastaspool ning saavad reaalajas vaadata dokumentide päritolu. See turvaline ja digitaalne lahendus aitab säästa raha, aega ning vähendada andmevahetusega seotud turvariske. 

LEI kood kui turvaline identifitseerimistunnus

LEI on tähtedest ja numbritest koosnev 20-märgiline kood, mis antakse ettevõtetele, kes seda taotlevad. LEI kood on loodud eesmärgiga muuta rahvusvahelised finantsturud läbipaistvamaks ja turvalisemaks. Iga LEI kood on unikaalne ning igale juriidilisele isikule määratakse ainult üks kood.

LEI koodi saab kasutada üle maailma kui firma visiitkaarti. Kogu informatsioon ettevõtte kohta, mis on LEI koodiga seotud, on saadaval tasuta LEI koodide andmebaasis. Sealt võib lisaks ettevõtte üldandmete kohta leida ka informatsiooni ettevõtte juriidilise struktuuri kohta.

Vajadus LEI koodide süsteemi järgi tekkis 2008. aastal peale Lehman Brothersi investeerimispanga lagunemist. Koodid muudavad finantsturu läbipaistvamaks ning annavad võimaluse paremini hinnata tehingutega seotud riske. Suures plaanis tähendab see, et ettevõtted saavad paremini teha otsuseid finantsturul ning finantsjärelvalve omab paremat kontrolli maailmamajanduse käekäigu üle.

Nüüd on võimalik lisada ettevõttega seonduvat informatsiooni ka dokumentidesse, kasutades masinloetavat LEI koodi. See tõestab dokumendi autentsust ning parandab seeläbi usaldusväärsust. Rohkem saab selle kohta lugeda meie artiklis masinloetavatest LEI koodidest.