Alates tänasest on LEI kood kohustuslik - Baltic LEI
Alates 3. jaanuarist 2018 on LEI kood kohustuslik kõikidele juriidilistele isikutele, kes soovivad teha tehinguid avalikult kaubeldavate väärtpaberitega.

Alates tänasest on LEI kood kohustuslik

Baltic LEI - LEI kood kohustuslik

Alates tänasest on LEI kood kohustuslik


Tuletame meelde, et alates tänasest on LEI kood *  kõigile Eesti ettevõtetele väärtpaberitehingute tegemisel kohustuslik. See tähendab, et ettevõtetel ei ole enam võimalik börsil kaubeldavaid väärtpabereid ilma koodita osta ega müüa. Sinna alla kuuluvad kõik noteeritud aktsiad, võlakirjad ning börsil kaueldavad fondid (ETFid).

Ärilehe hinnangul vajab LEI koodi Eestis hetkel ligikaudu 15 000 ettevõtet, kehtivaid koode on Eestis väljastatud vähem kui 2200. Seetõttu võib eeldada, et MiFID II rakendumine tuleb paljudele ettevõtjatele väärtpaberitehingu korraldust esitades ebameeldiva üllatusena. Tuletisinstrumentidega kauplejad on õnneks LEI koodiga juba varasemalt tuttavad ning nende jaoks midagi ei muutu. Avalikult mittekaubeldavate (börsiväliste) instrumentide ostuks ja müügiks ei ole LEI kood vajalik.

Regulatsioonide muutusest lähtuvalt on kiiresti kasvanud LEI koodi taotluste arv ning mitmete väljastajate juures on järjekorrad juba rohkem kui kuu aega pikad. Õnneks oleme leidnud mitmed kiired koostööpartnerid ning koodide väljastamine on seni õnnestunud reeglina samal tööpäeval. Ebameeldiva üllatusena peame tõdema, et mitmed väljastajad ei suuda anda adekvaatset infot järjekordade kohta ning seetõttu oleme ajutiselt mitme väljastaja poolt koodide tellimisest loobunud.

Eelmisel aastal olid Baltic LEI klientideks valdavalt kohalikud aktiivsed investorid (kes kasutasid investeerimiseks valdusettevõtteid) ja privaatpankade kliendid. Väljastasime koodi mitmele vastloodud ettevõttele, suurima kliendi käive ületas aga 150 miljonit eurot.

Soovime kõigile ettevõtjatele edukat uut aastat ning murevabasid väärtpaberitehinguid!

*LEI kood ehk Legal Entity Identifier kood on ettevõtetele väljastatav rahvusvaheline identifitseerimistunnus, mille väljastab G20 riikide poolt asutatud GLEIFi sihtasutus. Finantsinstitutsioonid ja järelvalveasutused kasutavad LEI koodi väärtpaberitehingute osapoolte tuvastamiseks.

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/65/EL (MiFID 2) on alates 3. jaanuarist 2018 LEI koodi kasutamine kõigi tehingute puhul kaubeldavate väärtpaberitega Euroopa ettevõtetele kohustuslik. Sinna alla kuuluvad ka näiteks kõik Tallinna börsil kaubeldavad aktsiad. Palun loe lähemalt meie korduma kippuvate küsimuste sektsioonist ning Eesti Finantsinspektsiooni juhendist.